Amerika’nın dünyaya armağanı olan hip hop dans kültürü, son yıllarda ülkemizde de oldukça yoğun ilgi görüyor. Siyahilerin ve getto olarak da adlandırılan kenar mahallelerin ana akım kültür içerisinde yer almasının yolunu açan hip hop, yalnızca bir dans stilinden çok daha fazlası.

Bir yeraltı kültürü olarak ortaya çıkan ve zaman içerisinde dünya genelinde adından bahsettirmeyi başaran hip hop dans kültürü hakkında merak edilenleri gelin birlikte inceleyelim.

Hip Hop’ın Doğuşu

Amerikan tarihi, sancılı dönemlerle doludur. Bu dönemler arasında en az bilineni ise 1920-1933 yılları arasında geçen, alkol üretiminin ve satışının yasaklı olduğu Yasaklar Dönemi’dir. Alkol üretimi ve satışının yasaklanması nedeni ile, gangsterler tarafından yönetilen pek çok mekan ortaya çıkmış ve suç oranı ciddi şekilde artmıştır.

1925 yılında, dönemin gangsterlerinden Owney Madden tarafından yönetilen Cotton Club’da müşteriler sadece beyazlardır. Kulüpte sahne alan siyahi Earl Tucker, dans gösterisine kayma ve süzülmeye benzer hareketler ekler. Bu hareketler daha sonra, hip hop dans kültürüne ait olan breakdance’in oluşmasını sağlayacaktır.

1959 yılına gelindiğinde Bronx’ta ekspress yol inşaatı başlar. Bu inşaat bölgede yaşayan Alman, İtalyan, İrlandalı ve Yahudilerin taşınmasına neden olarak Bronx’u siyahilerin ağırlıkta olduğu bir bölge haline getirir.

1962 yılında James Brown Live at The Apollo (Apollo’da Canlı) kaydını yapar. Bu kaydın en önemli yanı, günümüzde break beat olarak bilinen ve hala kullanılan davul ritminin ortaya çıkmasıdır.

Hip Hop Dans Kültürü

New York’ta 1960’larda ortaya çıktığı düşünülen hip hop dans kültürü, dans ile ilgili herhangi bir eğitimi olmayan ama ritme yakın oldukları düşünülen kişilerin sokak dansı olarak gelişmiştir. İçgüdüsel hareketlerle başlayan ve özellikle Afrika stilinde olan bu dans, zaman içerisinde pek çok değişim geçirmiştir.

DJ Kool Herc, sahne aldığı sokak partilerinde yarattığı ritimlerle ve enstrümantal kısımları uzatmasıyla hip hop dans kültürünün gelişmesinde önemli rol oynamıştır. Bu kültürün içinde olanlar şehrin etrafındaki basketbol kortlarında, sokaklarda ve kalabalığın olduğu her yerde figürlerini yarıştırmaya başlamışlardır.

1980’lerde ise resmi ve gayriresmî şekilde düzenlenen yarışmalar, hip hop dans kültürünün ana akımda çok daha geniş yer bulmasına yardımcı olmuştur.

Müzik kanallarının yaygınlaşması ve dansa olan ilginin artmasıyla birlikte sahnelerde de geniş yer bulan dans, en önemli değişimlerinden birini geçirmiştir. İlk ortaya çıktığı dönemlerde grup şeklinde yapılan hip hop dans, modern zamanlarda bireysel bir dans halini almıştır.

Özellikle son 20 yılda pek çok değişim geçiren dans, modern kültür içerisinde en önemli parçalardan biri olarak görülüyor. Popüler kültürü şekillendiren ve yönlendiren hip hop kültürü, müzikten sinemaya birçok farklı alanda kendine yer bulmuş durumda.

1980’li yılların sonunda Amerika’da yaşayan beyazların da yoğun ilgi göstermesi sayesinde her geçmişten ve kültürden insan, hip hop dans ile ilgilenmeye başladı. Günümüzde ise dünyanın önde gelen hip hop dansçıları, Amerika’nın tüm alt kültürlerinden çıkabiliyor.

Hip Hop Dans Kültürünün En Önemli Temsilcileri

Amerikan müzik kültüründen ismini bildiğimiz tüm şarkıcıların adapte olduğu bu dans formatı, kendi içerisinde birçok ünlü de yarattı. Koreograf Wade Robson, hazırladığı TV programı The Wade Robson Project sayesinde birçok yeni hip hop dansçısının ünlenmesine yardımcı oldu.

Dans ekiplerinin birbirleri le yarıştıkları programlar ile Diversity, iCONic Boyz ve Quest Crew gibi dans grupları da üne kavuştu. Hip hop dansın en erken temsilcileri arasında Michael Jackson’ı göstermek mümkün.

Erken dönem hip hop dans kültürü temsilcilerinden bazılarını Paula Abdul, MC Hammer ve James Brown olarak sıralayabiliriz. Günümüzde ise ana akım medyada çok daha yaygın şekilde bu kültürün temsil bulduğunu belirtelim.

Son dönemde popüler hale gelen Ciara, Soulja Boys ve Les Twins de bu kültürü en başarılı şekilde tanıtan isimler arasında gösterilebilir. Üst üste 2 yıl dünyanın en çok kazanan kadın müzik sanatçısı olmayı başaran ve tüm dünyada bugüne dek 17 milyonun üzerinde albüm satış rakamına ulaşmayı başaran Beyoncé, hip hop dans kültürünün açık ara en bilinen ismi. Konserlerinde ve müzik videolarında pek çok farklı dansçı ile çalışan Beyoncé, Lew Twins ile de sürekli sahne almasıyla biliniyor.

Hip Hop Dans Kültürünün Alt Öğeleri

Hip hop dans kültürünü pek çok alt öğeye ayırmak mümkün. Ancak genel anlamıyla bakıldığında 5 ana grubun olduğunu söyleyebiliriz.

Robot ya da manken olarak adlandırılan stilde, hareketlerin mekanik gözükmesi ve kademeli şekilde gerçekleştirilmesi baz alınıyor. Step Up gibi dans temalı filmlerde de sıkça yer bulan bu stil, sahne dansı olarak çok fazla tercih edilmiyor.

Harlem Shake olarak bilinen ve bir dönem ülkemizde de popüler hale gelen stilde ise hareketlerin akışından ziyade tüm vücudun kullanılmasına önem veriliyor.

Krumping ya da popping olarak adlandırılan stilde ise, göğüs kabarması ve kol hareketleri gibi pek çok figür bulunuyor.Hip hop dans kültürünün en bilinen stili ise akışkan olarak adlandırılıyor. Hareketlerin birbirine bağlandığı ve hareket geçişlerinin oldukça yumuşak olduğu stil, en yoğun şekilde kullanılan stil olarak da öne çıkıyor.

Tanıtım Dersine katılın!

Hip Hop dansı Ücretsiz tanıtım dersi için buraya tıklayın

Dans et

KANATLARIN

Olsun

Hemen şimdi hangi dansa uygun olduğuna karar ver ve ilk dersimizde misafirimiz ol

Tanıtım dersi Randevusu Talep edin!