Karayip kökenli olduğu varsayılan “Salsa, Bachata ve popüler latin dansları” adıyla belirtilen, müzik türleri  eşliğinde tek ve çiftler halinde veya grupça yapılabilen keyifli, bir o kadar da sosyal olan bu danslar, hareketli  ve sıcak görüntüsüyle de izleyenleri hayran bıraktıracak bir yapıda olup, Latin Amerika’dan ve ABD den, yani çok çok uzaklardan bizlere gelmiştir.

Daha sonraları farklı ülkelerde, farklı stillerde gelişerek ve büyüyerek günümüze kadar  uzanan bu yolculuğunda sıcacık ve eğlenceli latin ritmleri eşliğinde tutkunu olacağınız danslar haline gelmişlerdir.

Vazgeçemeyeceğiniz bu danslar, hem vücudunuzu keşfetmenize hem de yepyeni arkadaşlarla yepyeni bir sosyal çevreye sahip olmanıza öncü olarak ekip ruhunuzu güçlendirecektir.

Bu yüzden ailemize girmek ve Salsa nın en keyifli yanlarını ve inceliklerini öğrenmek için gelin ilk adımlarınızı birlikte atalım…

Aslen Dominik Cumhuriyeti’ne ait olan bachata dans türü okunuş olarak baçata şeklinde telaffuz edilmektedir. Baçata müziğinin özelliği enstruman olarak mutlaka gitar kullanılıyor olması ve gitarın diğer aletlere göre daha ön planda tutulmasıdır. Gitar dışında vurmalı çalgılardan bongo, maracas, guiro ve bas gitar çalınmaktadır. İlk bachata müzikleri 19661 yılına dek uzanmaktadır ve o zamandan günümüze pek çok parça bestelenmiştir. 1991 yılında “Euro Hot 30” parçasının Avrupa müzik listelerinde en çok dinlenen müzikler listesinin ön sıralarında yer alması bachata müziğinin tanınırlığını daha da arttırmıştır. 1999 senesinden sonra da bu şarkıya özgü dans figürleri yaygınlaşmış ve sahnelerde gösterilmeye başlanmıştır. Xtreme, Prince Royce, Aventura, El Vinny gibi müzisyenler bachata müzikleri yapan sanatçılar arasındadır. Kelime anlamı olarak acılı aşk şarkısı manasına gelen bu müzik türünün dansları hem romantik hem de sıcak figürlere sahiptir. Yoksul ve bu nedenle de toplumdan dışlanmış olan kesimin müziği olarak bilindiğinden figürler de buna uygun olarak yapılmaktadır.

Özellikle kişiler arasındaki duygu bağının bir göstergesi olduğundan bachatada yakın temas hareketler oldukça önemlidir. Bu dansın öncüleri Luis Vargas ve Anthony Santar ikilisidir. Hem seyretmesi hem de yapması keyif verici olan bu dans türünde kalça ve bel hareketleri özellikle önemlidir. Merengue, cuba, bolero ve salsa hareketlerini de bünyesinde içeren bachata bu dans türlerinin biraz olsun bilenler için öğrenmesi daha kolay olacak bir danstır. Özgüvenin mutlaka yansıtılması gerektiğinden bachataya başlamadan önce kişinin kendine güveninin gelmesi şarttır. Dansta figürler erkek tarafından yönlendirilirken kadının kıvraklığı ve uyumu da dansı izlettirmektedir. Bel kesimi çok çalıştığından bu bölgenin zayıflamasına da neden olan bachata vücudu şekillendirme açısından da oldukça faydalı olan bir dans türüdür. Bachata dansını yaparken mutlaka ilk olarak dört adım dağa dört adım da sola atılmaktadır. Diğer hareketler de bu ilk dört adım eşliğinde geliştirilir. Teknik üzerinde çalışılması kadar partner ile uyum da dikkat edilmesi gereken konular arasında yer almaktadır. Bu nedenle belirli bir dans partnerinin olması uyum açısından çok önemlidir.

Yakın temas içeren çok ateşli bir dans olduğundan kişinin yaptığı hareketin duygusunu yansıtması da gerekmektedir. Bu sayede duygu izleyiciye de geçmektedir. Partner ile tek bir vücut halinde hereketler yapıldığında bachata dansı izleyiciyi adeta büyüleyen bir dans haline gelmektedir. Bir yandan vücudun dik poziyonu bozulmadan uyumlu bir şekilde dans figürlerini sergilerken diğer yandan tutku, aşk ve acıyı da yansıtacak şekilde duygunun seyirciye geçirilmesi bu dans için elzemdir. Karşılıklı duygu aktarımının ön planda olduğu bu dans öğrenmesi çok zor olan bir dans türü değildir. 1 ile 3 ay gibi bir zaman dilimi içerisinde teknik olarak hareketler oturtulduktan sonra rahatlıkla gelişme kaydedilebilir. Daha da ileriye taşımak için mutlaka daimi bir partnerin olması gereklidir. Bachata geçmişten günümüze müzik ritmi olarak çok yavaş ritimden biraz daha hızlı ritim türüne dönüşmüştür ve bu değişimle birlikte figürlerde de değişiklikler olduğu gözlemlenmektedir. Varoş halkın müziği bachata, dans ederken bir yandan da acı ve hüznü yansıtan bir dans olma özelliğine sahiptir. Kostüm olarak kadınların büyük tokalar, bileklikler ve renkli ayakkabılar giydiği bu dansta renk cümbüşü, aşk ve acıyla adeta bir bütün olmaktadır. Farklı danslara ilgisi olan, dans yeteneğini keşfetmek isteyen, bachata müziğini seven ve kıvrak haraketlere ilgi duyanlar için bachata dansı öğrenilmesi tavsiye edilen danslar arasında yer almaktadır.


Tanıtım Dersine katılın!

Salsa dansı Ücretsiz tanıtım dersi için buraya tıklayın

Dans et

KANATLARIN

Olsun

Hemen şimdi hangi dansa uygun olduğuna karar ver ve ilk dersimizde misafirimiz ol

Tanıtım dersi Randevusu Talep edin!