Daha önce muhtemelen görmüş ya da duymuş olanınız vardır. Angola, Cape Verde ve Portekiz gibi ülkelerde dünya genelinde popüler olmadan önce de büyük ilgi görmüş olan bir dans Kizomba. Öncesinde daha dar bir çevreye hitap eden bu dans, son dönemlerde bulunmuş olduğu kabuğu parçalayarak dünyanın dört bir yanından büyük kitlelerce de ayrıca beğenilmeye ve öğrenilmeye başlandı. Internet üzerindeki forumlarda insanların bu dans hakkındaki yorumları değerlendirildiğinde, tango ve baccata gibi türlerle benzer figürlere ve oldukça ilgi çekici bir müzik listesine sahip olmasının da bu popülerleşmenin gerçekleşmesinde büyük bir etkisinin olduğu kolaylıkla anlaşılmakta. Gerek instagram gibi sosyal paylaşım sitelerinde, gereksespotifyda hatrı sayılır bir alanı kaplar hale gelen bu dansın, diğer danslarla benzerliklerinden çok farklılıkları da aynı oranda dikkat çekmekte.

Tango, cha cha cha gibi dansların sahip olduğu “salon dansı” imajının aksine kizomba, izleyene her ortama ve her tempoya uyum sağlayabilen bir dans olduğu izlenimini veriyor. Genel olarak latin danslarının aksine sabit bir çizgide ilerlemeyen ve farklı performanslarda farklı duygular yakalayabileceğiniz bir dans türü. İzlediğiniz performanslardan biri festival havası ve mutluluğu çağrıştırırken, diğeri ise aşkı ve asaleti çağrıştırabiliyor.değinmeden ve bu dans hakkındaki çarpıcı bilgilere yazımızda yer vermeden gelin kizombanın geçmişine şöyle bir göz atalım…

80’lerin başında Angola’da doğmuş olan Kizomba, 15-16. yüzyılda gerçekleşen kolonizasyon süreci içerisinde, diğer Afrika ülkeleriyle birlikte Angola’nın da kültür etkileşiminden payını alması sonucu ortaya çıkmış bir dans türü. Diğer dans türleri de incelendiğinde, kizombanın tango ile baccatadan parçalar barındırdığının söylenmesinin sebebi ise, bir yandan semba ve diğer geleneksel Afrika danslarının diğer yandan da Afrika müziğinin bu kolonizasyon süreci içerisinde Avrupa’nın yoğun etkisi altında kalmış olması. Dolayısıyla kizomba, onu latin dansı zannedenlerin aksine, afrika kökenli bir dans. İnsanlara kizombayı benimsetmek ve kabullenme sürecini hızlandırmak amacıyla her ne kadar bir süre latin dansları çatısı altında faaliyet gösterdiği izlenimi verilse de, bu dansın kökeni tango, salsa gibi danslardan farklı olarak Afrika. Buna ek olarak Angola dilinde kizomba, “parti” anlamına gelmekte.

İlk videoda çok belli olmasa da pek çok dansa ait farklı figürleri bünyesinde bulunduran bu dans, koreografi ve seçilen müziğe göre salsa kadar olmasa da hızlı ve ritmik hareketlerle de icra edilebilmekte. Dikkat çeken bir başka nokta ise tercih edilen kıyafetlerin, diğer danslarla karşılaştırıldığında, daha esnek bir özellik göstermesi. Buna bağlı olarak da zorlama olmayan, samimi bir dans havası yaratmaya oldukça elverişli bir dans olması. Videoları izlediğinizde, son derece şık bir ortamda takım elbiseyle kizomba yapan bir erkeğe de spor ayakkabı ve kot pantolon ile sokak ortasında dans eden bir erkeğe de rahatlıkla rastlayabiliyorsunuz ve bu durum gözünüzü kesinlikle rahatsız etmiyor.

Doğuşu ve Gelişimi

Müzik olarak 1970’lerin sonlarında Afrika’da ortaya çıkmıştır. Müziksel olarak modern türlere küçük bir Afrika ritmi ve Haiti Kombası’nın dokunuşu ile oluşmuştur. Ritim olarak yavaş ve romantik bir tondadır. Tüm bunlara ek olarak bu dansın birçok şarkısı Portekizce dilinde söyleniyor.

Dans olarak da geleneksel Angola Semba dansının evrim geçirmiş halidir. Lakin bu dansın bugünkü haline gelmesi Kizomba müziğinin ün kazanmasıyla olmuştur. 1950’lerden bu yana Angolalılar zaten Semba dansını yapıyorlardı. Ancak 1990’larda bu dansın müziğinin popülerliğinin artmasıyla Angolalı Semba dansçıları, Semba’yı Kizomba ritimlerine uygun halde oynamaya başlayınca yeni bir tür olarak ortaya çıktı.

Kültürel Etkileri

Bu dansın en büyük etkisi Portekizce konuşulan Afrika ülkelerinde oldu. Ancak göçmenlerin yerleştiği Portekiz vilayetlerinde de (özellikle Lizbon) Kizomba stili hızlıca ün kazanmıştır. Günümüzde beyaz insanlar arasında da popülerliği giderek artan ve talep gören danslar arasındadır.

Popülaritesi

Afrika ülkeleri, Avrupa, Amerika hatta Asya ve Avustralya’ya kadar yayılmıştır. Yavaş ama sert tarzı ve duygusal ritmiyle öne çıkan bu dans, birçok insan tarafından rağbet görmüştür. Yine aynı duygusallıkta olan ve bir partnerle yapılan dans, yine aynı yavaşlık ve sertliktedir. En çok rağbet gördüğü ülkeler arasında Portekiz, Mozambik, Brezilya, Ekvatoral Gine ve Angola bulunmaktadır.


Tanıtım Dersine katılın!

Kizomba dansı Ücretsiz tanıtım dersi için buraya tıklayın

Dans et

KANATLARIN

Olsun

Hemen şimdi hangi dansa uygun olduğuna karar ver ve ilk dersimizde misafirimiz ol

Tanıtım dersi Randevusu Talep edin!